


Svéd szakember segíti játékvezető-képzésünket
A közelmúltban hazánkban vendégeskedett Anders Zetterström, a svéd Allsvenskan bírófőnöke. A szakember megtekintett számos utánpótlás- és MOL Liga-mérkőzést, illetve szemináriumokat tartott az utánpótlás-játékvezetőknek. A tartalmas napok után a tapasztalatairól számolt be.
Az egykori neves bíró nem először jár Magyarországon, a játékvezetők nyári edzőtáborában is jelen volt, és azóta is folyamatosan szakmai kapcsolatot tart a Játékvezetői Testülettel. A mostani látogatásának céljáról számolt be először.
“Két fő fókusza volt az ittlétemnek. Egyrészt szerettem volna utókövetni azt a munkát, amelyeket a játékvezetők képzése kapcsán korábban már láttam, és kíváncsi voltam arra is, hogyan építették be az egyes játékvezetők a tevékenységükbe a nekik szóló tanácsaimat. Továbbá még több játékvezetőt szerettem volna látni, kezdőktől a top bírókig, hogy adatokat gyűjthessek és kidolgozhassak egy fejlesztési tervet azokra a területekre vonatkozóan, amelyeknél ez szükséges. Emellett fontos, hogy megerősítsük azokat a dolgokat, amelyekben jók. Egyformán lényeges, hogy tudatában legyen az ember annak, hogy miben jó és annak, hogy miben kell még előrelépnie. Emellett részt vettem a MOL Liga rájátszásának előkészítő háttérmegbeszélésén is.”
A svéd szakember munkája aligha érhet be egyik napról a másikra. Adódik a kérdés, hogy közel egy év után lát-e már előrelépést, és hol van szükség a legtöbb munkára.
“Mindig időbe telik az újdonságok befogadása, pláne, hogy mi Svédországban másfajta képzési rendszert működtetünk. Úgy látom, hogy a magyar játékvezetők hozzáállása pozitív, látható az előrelépés, és egyre többen vannak tisztában a további fejlesztendő területeikkel. Azon vagyunk, hogy akcióterveket készítsünk egyéni és csoportos szinten. Látni kell, hogy Magyarországon szóródást mutat a játékvezetők tapasztalata és tudása. Ez azt jelenti, hogy mindenkinél másra kell fókuszálni: van, akinél az alapokkal kell foglalkozni, a top bíróknál pedig finomhangolásra van csak szükség. A testület egészét tekintve a fő képzési területek a kommunikáció, a szabályismeret, a szabályalkalmazás, a helyezkedés, a csapatmunka, a mérkőzés előtti felkészülés és a mérkőzés utáni visszajelzés lesznek.”
A kiterjedt nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező bírófőnök számos ligaülésen vett már részt pályafutása során. Ezért igen érdekes, milyen tapasztalatokat szerzett a MOL Liga megbeszélésén, mit gondol a bajnokság szervezési oldaláról.
“Izgalmas tanácskozás volt. Vannak fejlesztendő területek, így például az edzők és a játékvezetők közötti kommunikáció, és az, ahogyan együtt tudnak dolgozni a magyar jégkorongért. Nem helyes, ha egymás bírálatával vannak elfoglalva a felek, ahelyett, hogy azon gondolkodnának, hogyan tudnának együtt előrelépni. A szezon folyamán a jégen és a jégen kívüli hangulatot jelentősen javítani lehetne, ha rendszeres (évente mondjuk háromszori) találkozók lennének a felek között. Emellett elengedhetetlen, hogy a szezon kezdete előtt világos legyen a lebonyolítási rendszer. Nagyon jónak tartom viszont, hogy mindenki igyekszik fejlődni, ennek példája a miskolci videós játékvezető-támogató rendszer, amely később más csarnokoknak is jó például szolgálhat.”