


A világkupa veszélyezteti az NHL-es olimpiát
Egyes feltételezések szerint a cél egyértelmű: olyan tornát rendezni, amely teret ad a játékosok nemzeti büszkeségének és a ligának termeli a bevételt, nem a NOB-nak.
A tervek szerint 2016 szeptemberében Toronto adna otthont az újrainduló világkupának. A szeptemberi rendezés ideális a játékosoknak, hiszen itt a legjobbakról van szó, tehát amíg a többiek elkezdik a jeges edzőtáborokat, ők a válogatottban kergethetik a pakkot. Toronto kipróbált helyszín, az NHL leggazdagabb klubjának városa nyilvánvalóan minden körülményt a legmagasabb színvonalon tud biztosítani. Nagyon nem mellesleg az esemény bevétele egyes becslések szerint elérheti a 100 millió dollárt, amelyen a liga és a játékosok szakszervezete osztozhat.
Egyes spekulációk szerint éppen ez a minimális munkát igénylő 100 millió dollár lehet a tervek mögötti fő mozgatórugó. Az például szinte biztos, hogy ha ez nem lenne, akkor sem az NHL, sem az NHLPA nem törné magát évek óta azért, hogy megrendezze az eseményt. Azonban az olimpia sikere nyilvánvalóan Bettmanékben is felvetette a kérdést: mi értelme bezárnunk a boltot egy teljes hónapra, aggódni a biztosítások, a jogdíjak, a játékosok elhelyezése vagy az orvosi stáb miatt, miközben minden bevétel a NOB-ot illeti meg.
A végletekig kizsigerelt és a kollektív tárgyalások során nagyon is kemény tárgyalópartnernek bizonyuló játékosok pedig többnyire azonnal rohannak, hogy országukat képviselhessék, ingyen és bérmentve. Ennél a liga szempontjából sokkal kifizetődőbb megoldás, ha az NHL-nek sokkal alkalmasabb időpontban ugyanezek a játékosok úgy élhetik ki a nemzeti büszkeségüket, ha mindeközben a liga számára termelik a pénzt. A szeptember pedig vitathatatlanul kedvezőbb időpont a februárnál, hiszen ha meg is sérül egy játékos, nagyobb esély van a visszatérésére, mint közvetlenül az alapszakasz hajrája előtt.
Az egyik legfőbb cél az olimpia konkurenciájának megteremtése lehet, az ötkarikás játékokkal jelen pillanatban egyetlen rendezvény sem tud versenyezni. Ez nem lesz egyszerű, hiszen az olimpia presztízse nem pusztán abból áll, hogy négyévente rendezik. Ebből pedig az következik, hogy egy szintén négyévente rendezett világkupa önmagában még nem lesz versenyképes az olimpiával. Idővel azonban, éppen mivel jobb időpontban rendezik, mivel nem kell attól tartani, hogy a körülmények nem lesznek megfelelőek és mert a játékosok munkáltatóinak, vagyis a kluboknak is jobban szolgálja az érdekeit, talán el lehet erodálni vele az olimpia nimbuszát és kivételességét.
Lehetséges forgatókönyvnek ott van az, ami a labdarúgásban jelenleg történik. A fociban a legnagyobb esemény a világbajnokság, míg az olimpia inkább az U23-as korosztály világbajnoksága, néhány túlkoros játékossal. Minden nagy játékos elment olimpiázni, amikor fiatal volt. Egy ilyen kombináció sokkal jobb, mint egyszerűen nemet mondani a játékosok olimpiai részvételére, amit a játékos-szakszervezet (NHLPA) úgysem fog elfogadni. Ilyen körülmények között, ha nem ébred időben, a NOB-nak és az IIHF-nek nem kis munkája lesz abban, hogy fenntartsa az olimpia kivételes és egyedi jellegét.
További cikkek
- Történelmi sikert ért el a Seattle
- Hosszú sorozatot zárt le az Islanders
- Anders Sorensen a Chicago új edzője
- Igor Sesztyorkin lett a valaha volt legjobb fizetett kapus
- 10 év alatt a harmadik kapitányát cserélte el a Rangers
- 1300. mérkőzését játszotta Sidney Crosby
- A Tampa nyolc góllal szórta meg a San Josét
- Kihirdették a 4 Nemzet Tornájára a kereteket
- Győzelemmel ünneplte 700. mérkőzését Bruce Cassidy