


Az NHL-be érés esélyei
Mekkora esélye van egy kanadai vagy európai jégkorongozónak álmai beteljesülésére? A kérdésre természetesen nem lehet egzaktan válaszolni, de valamit nagyon is, erről jelent meg egy érdekes poszt a huffingtonpost.com-on.
Az írás egy átlagos ontariói kanadai játékos bekerülésének esélyeit elemzi egy 1991-es kutatás alapján, amelyet nem kevesebb, mint 30 ezer jégkorongozó körében végeztek, hiszen Észak-Amerikában sosem csináltak tréfát a nagy elemszámú kérdőíves vizsgálatokból. Ebből a harmincezer gyerekből egészen pontosan 48-at draftoltak NHL-es csapatok, akik közül 39 kapott végül szerződést. A 39 szerződést aláíró játékosból 32 lépett ténylegesen is pályára az NHL-ben. És akkor még mindig nem beszéltünk igazi NHL-es játékosról, hiszen egynél több teljes szezon mindössze 15 játékosnak jutott osztályrészül. Tehát a harmincezerből 15 játékosnak sikerült egynél több szezonra megragadni a világ legerősebb ligájában, de ez még nem jelent igazi karriert. Ha azt vesszük alapul, hogy NHL-es nyugdíj csak a négyszáznál több meccsen pályára lépő játékosoknak jár, akkor ez a szám tovább csökken hatra.
Ez összegezve azt jelenti, hogy a játékosok 0,16%-át draftolják, 0,1% részesül abban a kiváltságban, hogy pályára léphet NHL-es mérkőzésen, 0,05%-nak epizódszerepnél valamivel több jut és mindössze 0,02%-nak sikerül nyomot hagyni vagy szerényebben fogalmazva NHL-es karriert csinálni. 1991-ben természetesen kilenc csapattal kevesebb volt a ligában, mint ma, de azt sem szabad elfelejteni, hogy a játékosok száma is folyamatosan nő, Kanadában a legszerényebb mértékben, vagyis évi 1,5%-kal, az Egyesült Államokban 5,2%-kal, de Csehországban vagy Finnországban két számjegyű a növekedés. Márpedig az NHL egyre bővülő arányban merít az európai piacból, ez tehát mindenképpen fokozza a versenyt.
A poszt szerzője mindebből azt a következtetést vonja le, hogy talán lehetnének a szurkolók kicsit megértőbbek a játékosokkal (nem lesznek) és hogy többre becsülhetnék azt a teljesítményt, ami a puszta tény mögött van, hogy egy játékos a pályán lehet. Számunkra, magyarok számára, ehhez talán még annyit lehet hozzátenni, hogy ha egy kanadai játékosnak ekkora akadályokat kell leküzdeni, akkor el lehet képzelni, mennyi sansza van egy stabil B-csoportos országból érkező hokistának, legyen bármilyen szorgalmas. Ne feledjük, az első körben draftolt játékosok közül is mindössze 63%-ából lesz NHL-játékos. Márpedig ők aztán tényleg a krém.
További cikkek
- Történelmi sikert ért el a Seattle
- Hosszú sorozatot zárt le az Islanders
- Anders Sorensen a Chicago új edzője
- Igor Sesztyorkin lett a valaha volt legjobb fizetett kapus
- 10 év alatt a harmadik kapitányát cserélte el a Rangers
- 1300. mérkőzését játszotta Sidney Crosby
- A Tampa nyolc góllal szórta meg a San Josét
- Kihirdették a 4 Nemzet Tornájára a kereteket
- Győzelemmel ünneplte 700. mérkőzését Bruce Cassidy