


Láttuk a Vörös hadsereget
Egy csodálatos kortörténet a szovjet jégkorong születéséről, felemelkedéséről és hanyatlásáról. Vjacseszlav Fetyiszov tolmácsolásában.
Gabe Polsky filmje az alapoktól, Anatolij Taraszovtól indul, akit egyszerűen csak a szovjet hoki atyjának szokás nevezni. Fetyiszov félistenként és második apaként tekintett rá, miután bekerült a szovjet jégkorong elitjébe, a hadsereg csapatába, a CSZKA Moszkvába. Fetyiszovon és archív felvételeken keresztül bepillantást nyerhetünk a felkészülésekbe, az edzésmódszerekbe, az elhivatottságba, a hazaszeretetbe, a becsületbe, a fiatalok nevelésébe és a mindent, köztük természetesen a sportot is végtelenségig behálózó politikába. A film bemutatja, milyen volt az élet a vasfüggöny ezen oldalán a hidegháború legkeményebb éveiben, még a kirakatsportnak számító jégkorongban is.
Mert miről is szólt a hoki? Nemcsak a sportról és a győzni akarásról, hanem arról, hogy az ősi ellenséget, a Nyugatot, a Kapitalizmust egy újabb dologban maguk mögé tudják utasítani a szovjetek. Vagy legalábbis elhitessék ezt odahaza. Megteremtették a legyőzhetetlenség mítoszát a ’70-es, ’80-as években, és ennek megőrzése érdekében a rendszer bármire képes volt embereket ellehetetleníteni, hazudni, elárulni, Szibériába küldeni, lehallgatni és figyelni.
A filmből kiderül, hogy a KGB kísérete nélkül nem volt olimpia és világbajnokság, Taraszovot is simán félreállították, ha kellett, sőt Fetyiszovot is, akinek az 1985-ös év majdnem kettétörte a pályafutását. Aki élt ebben a korban, az tisztában van azzal, hogy miről is szólt ez a korszak, amikor mindent fentről irányítottak. Mindezek mellett mégis éltek és túléltek az emberek, a játékosok, a jégkorongozók, mert a sportban, a játékban mindent megtaláltak, ami ellensúlyozta ezt az életet. Sikereket, barátságokat és még nagyon sok minden mást. De ezen írás nem lőheti le a poént és a lényeget, ezért mindent nem vetünk ide.
Legyen elég annyi, hogy a Red Army megtekintése során olyan háttérinformációkkal gazdagodunk pro és kontra a sport és a politika témájában, amiről talán fogalmunk sem volt. A film nem dokumentumfilm, de hihető és hiteles. Fetyiszov mellett olyan legendák szólalnak meg, mint Vlagyiszlav Tretyak, Vlagyimir Krutov, Alekszej Kaszatonov, Wayne Gretzky, Phil Esposito és Scotty Bowman. Ám van egyetlen ember, aki nem vállalta az interjút. Hogy ki volt ő és miért tette? Már csak ezért is érdemes megnézni a fimet, akár laikusként, akár hokirajongóként.
Mert ezt látni kell, sokak szerint ez az egyik legjobb sportfilm, ami valaha készült, azok közül biztosan, amit valaha láttam.