


A kapusjáték szabályai
Sevela Peter, a Dab.Docler kapusa az elmúlt néhány hétben kétszer is kikorcsolyázott a kapujából, ahol jégre került egy mezőnyjátékossal történő találkozás nyomán. Mit mond a szabály? Utánajártunk.
A két eset kapcsán kiderült, a gyakorlott meccsre járók sem ismerik pontosan a kapusjáték alapvető szabályait. Jó néhány kérdés merült fel az esettel kapcsolatban, ezért megkerestük Beck Péter, az IIHF és az MJSZ játékvezető-ellenőrét, segítségével becsukjuk a nyitott kérdéseket.
Alapvetően a 12. fejezet foglalkozik a kapusra vonatkozó szabályokkal. Elég sok specifikus részletet találni, 15 oldal az IIHF-szabálykönyvben, 103?117. oldal. A nyártól hatályos új szabálykönyv magyar fordítása még nem érhető el online.
Ha a kapus elhagyja a kapuelőteret, nem támadható-e ugyanúgy, mint bármely más játékos? Másképp fogalmazva a kapus a mezőnyben mezőnyjátékosnak minősül-e?
A kapus bárhol tartózkodik a jégen, tehát akár a kapuelőtérben, akár azon kívül, nem támadható szabadon, nem szabad leütközni, bodicsekelni. Külön szabálypont foglalkozik a kapus védelmével. Nem minősül mezőnyjátékosnak sohasem (183-as szabály i., ii. pontok). De ugyanakkor a kapusnak nem megengedett, hogy ütközzön vagy bármilyen akadályozzon mezőnyjátékost (183. vi.).
Mit mond a szabálykönyv a kapus elleni testjátékról, hol védett a kapus, hol nem az? Soha nem minősül mezőnyjátékosnak?
Mint az előző pontban írtuk, soha nem minősül mezőnyjátékosnak. De a kapuelőtéren belül még plusz védelmet élvez, ott játékos nem tartózkodhat. A szabálymagyarázatok értelmében a támadó csapat játékosának egyik korcsolyája sem érhet a kapuelőtérbe. Bármilyen kapcsolat a kapussal a kapuelőtéren belül büntetést von maga után (184. ii.). A támadó játékosnak mindent el kell követnie, hogy elkerülje az ütközést, illetve érintkezést a kapussal (183. iii.). A kapus visszatérését a kapuelőtérbe nem akadályozhatja játékos, ha megteszi, büntetni kell és az ekkor szerzett gól érvénytelen (184. iii.).
A kapus hol foghatja meg a korongot és hol nem, mi a szankció?
A kapus az alapvonal és a bedobókörök szélén lévő vonalkákat összekötő képzeletbeli területen belül szabadon, bárhol megfoghatja a korongot. Az alapvonal mögött csak abban az esetben foghatja meg a korongot, ha valamilyen testrésze, praktikusan a lába, beér a kapuelőtérbe (214. szabály). Talán kevésbé ismert szabály, miszerint ha az ellenfél nem támadja a kapust, akkor ki kell adnia a korongot, nem okozhat korongtartással szándékosan játékmegszakítást, nem fagyaszthatja a korongot indokolatlanul.
A kapus hozzáérhet-e bottal az ellenfél csatárához, ha az közel megy hozzá? Fontos-e ebből a szempontból, hogy az ellenfél a kapuelőtérbe lép-e vagy kint marad?
Természetesen a kapus sem szabálytalankodhat semmiféle módon az ellenféllel, így a bottal sem. Ha ráüt az ellenfélre, gáncsolja, bottal löki, büntetni kell, hasonlóan a mezőnyjátékosokhoz.
Van-e egyéb fontos szabály, amit tudni kell a kapusjátékkal kapcsolatban, esetleg olyan, ami ritkán jön elő, pedig fontos?
A kapus nem avatkozhat játékba a piros középvonalon túl, azaz az ellenfél térfelén. A kapus nem mehet a cserepadhoz játékmegszakítás alkalmával, csak ha lecserélik.