

Hogyan lehetne növelni a gólok számát az NHL-ben?
Az idei évben rekordszinten dolgoznak a kapusok és a védelmek, a világ legjobb ligájában a szórakoztató élményt féltik a jelenségtől. Összeszedtük, milyen ötletek vannak napirenden.
Az idei évben a csapatok átlagosan 5,4 gólt szereztek meccsenként, ami a 2005/06-os szezon óta a legalacsonyabb. A dátum azért fontos, mert ekkor alakítottak szabályokon, éppen azzal a céllal, hogy növeljék a gólok számát. A téma a general managerek eheti floridai találkozóján is felmerült. Már abban sincs egyetértés, hogy egyáltalán probléma-e ez, amellyel kezdeni kell valamit. Lou Lamoriello például úgy nyilatkozott, hogy számos óriási meccsre emlékszik, amelynek 1-0 vagy 2-1 lett a vége, míg egy 7-5-ös találkozó is tud adott esetben nézhetetlen lenni. Ugyanezen a véleményen van Doug Wilson, a San José Sharks általános igazgatója, vagy Steve Yzerman, a Tampa Bay Lightning GM-je.
Ezzel együtt a többség inkább hajlik arra, hogy lépéseket kell tenni, amelyek a gólok számát növelhetik. A leggyakrabban a kapusfelszerelések méretének csökkentése kerül szóba, ez jövőre minden valószínűség szerint további karcsúsításon fog átesni, különösen a mamutok méretét sokallják a szakértők. A másik lehetőség a tilos felszabadítások bevezetése emberhátrányban is. Erről Tim Murray, a Sabres menedzsere beszélt, aki aktív szerepet vállal a szabályváltoztatási javaslatok kidolgozásában: “Abszolút mértékben érdekel minket ez a lehetőség. Fújják le, menjen mindenki vissza és legyen korongbedobás a kapu előtt. Az egyetlen gondot az okozza, hogy ez megnyújtaná a meccseket. Erről azt gondolom, az elején talán igen. De azt gondolom, egy idő után képzettebb játékosok kapnának helyet a speciális egységekben, akik jól tudják járatni a korongot. Az egydimenziós, csak hátrányos védekezésben használt játékosok ideje ezzel talán lejárna. A hátrányok kivédekezése több ügyességet igényelne.” Wilson is helyesli az ötletet, különben sem érti, hogy miért kell megengedni egy szabálytalan csapatnak valamit, amit a nem szabálytalannak sosem engednek.
Szintén felmerült, hogy korlátozni lehetne azt az időt, amit egy játékos a kapu mögötti területen tölthet. Murray szerint a cserékkel, az új sorok elindulásával olykor 20 másodperc is eltelik, miközben gyakorlatilag semmi nem történik a pályán. A közeljövőben nem várható a bevezetése, de állandó vitatéma, hogy a hárompontos rendszert kellene alkalmazni a tengerentúli ligákban. Egyrészt igazolható az, ha extra ponttal jutalmazzák azt a csapatot, amely a rendes játékidőben képes kivívni a győzelmet. De a gólok számát is növelhetné az új szisztéma. Kevin McGran sportújságíró szerint ugyanis a kétpontos rendszer túlságosan is defenzívvé teszi a csapatokat: “A jelenlegi rendszer a szoros védekezést jutalmazza, ezért van rengeteg egygólos győzelem. Csak az első helyezett Washington Capitalsnak 12 egygólos meccse volt sorban, de a közben utolsó helyezett Toronto Maple Leafsnek is hat, szintén egymás után. A mai csapatok 60 percen keresztül az egy pontért dolgoznak, hogy aztán a hosszabbításban vagy a szétlövésben rámenjenek az extrapontra.” McGran szerint a csapatok igyekeznek az első harmadban megszerezni a vezetést, majd ráülni az eredményre. Számításai szerint a meccsek 72%-ában az a csapat nyert, amely az első gólt lőtte, a már említett 2005/06-os szezonban ez az arány még csak 66% volt.
Mindezek ellenére a téma aligha merül fel az eheti megbeszéléseken, Gary Bettman ligaelnök többször kifejtette, mennyire elégedett a kétpontos szisztémával. Legnagyobb valószínűség szerint mindennek ismét a kapusok isszák meg majd a levét.
További cikkek
- Történelmi sikert ért el a Seattle
- Hosszú sorozatot zárt le az Islanders
- Anders Sorensen a Chicago új edzője
- Igor Sesztyorkin lett a valaha volt legjobb fizetett kapus
- 10 év alatt a harmadik kapitányát cserélte el a Rangers
- 1300. mérkőzését játszotta Sidney Crosby
- A Tampa nyolc góllal szórta meg a San Josét
- Kihirdették a 4 Nemzet Tornájára a kereteket
- Győzelemmel ünneplte 700. mérkőzését Bruce Cassidy