

Kína még nem kezdte el az olimpiai felkészülést
Hatrészes sorozatunkban megvizsgáljuk, melyik ország mennyi külföldi jégkorongozóval erősítette meg keretét.
A honosított játékosok definiálása nem egyszerű kérdés, hiszen Jesse Dudas vagy Ladislav Sikorcin hiába bír magyar felmenőkkel, honosított játékosnak minősül, írtuk a nemzetközi szövetség által sikertörténetként kezelt honosításról szóló sorozatunk első részében, amelyben a világbajnoki hatodosztályt néztük végig. A divízió 2/B után a divízió 2/A idei eseményeit pásztázzuk. Ez tehát a negyedosztály, itt játszott idén a 2022-es téli olimpia házigazdája, aki minden bizonnyal alanyi jogon lesz ott a játékokon. Aligha csak hazaiakkal.
1. Hollandia
A divízió 1/B-be visszajutott válogatott keretében nem található klasszikus értelemben vett honosított játékos. A 27 éves szélső, Raphael Joly kanadai-holland kettős állampolgár, a nála 7 évvel fiatalabb testvére már Észak-Amerikában született, mindketten a juharleveleseknél sajátították el a jégkorong alapjait. Joly 2010-ben tért vissza szülőhazájába, 2+4 ponttal nagyban hozzájárult az idei sikerhez. Julian van Lijden életútja is érdekes, a színes bőrű játékos a kolumbiai Bogotában született, Németországban sajátította el a jégkorong alapjait, a holland U18-as válogatottban pedig 15 és fél évesen debütált.
Az ibériaiak idén már nem vonultattak fel honosított játékost. Korábban néhány esetben előfordult, a 2015-ös vb-n például két Franciaországban született játékos, Jordy Anglés és Bastien Ribot szerepelt, utóbbi már utánpótlásszinten is képviselte magát. Rajtuk kívül még egy fehérorosz-spanyol kapus, Luis Sokolov érdemel említést, az 1990-ben született kapus 2007 és 2013 között viselte különböző korosztályokban Spanyolország mezét.
3. Belgium
A belgák négy honosított játékossal álltak fel a vb-n. A 23 éves Alexandre Bremer 2012-ben igazolt Liége-be, az idei volt a második világbajnoksága. A nála négy évvel idősebb Borisz Koljasznyikov Oroszországban született, de már 14 évesen jégre lépett a belga másodosztályban. Szintén hasonlóan gyorsan robbantak be a Kanadában született Kolodziejczyk testvérek. Andy 15, Bryan 14 évesen debütált a felnőttek között bajnoki szinten, míg az U18-as válogatottba egyaránt 16 évesen kerültek be.
4. Szerbia
Déli szomszédunk szigorú értelemben véve egy játékost honosított, a novoszibirszki Pavel Popravkát. A 32 éves csatár 2006-ban igazolt Szerbiába, az idei vb-n 2+2 ponttal a jobb játékosok között zárt. Néhány játékosuk kettős állampolgársággal rendelkezik, Nikola Bibic Kanadában született, 2007 és 2011 között Szerbiában játszott, míg Aleksa Lukovic amerikai-szerb állampolgár. Ketten magyar útlevéllel is bírnak, Uros Bjelogrlic három éven át Magyarországon játszott, míg Szabados Róbert magyar felmenőkkel bír.
5. Izland
A szigetországiak keretében három olyan jégkorongozó található, akik nem tisztán izlandi állampolgárok. Az egyik kapusuk, Dennis Hedström 16 évesen igazolt Svédországba, ahol eddig nagyjából egy évtizedet töltött. Emil Alengard hasonlóképpen jutott svéd állampolgársághoz, a vb-n 1+3 ponttal zárt. Rob Sigurdsson az Egyesült Államokból tért vissza felmenői földjére, a mostani világbajnokságra szerezte meg a honosításhoz szükséges időt, ahol 2 góllal és 3 gólpasszal a csapat legjobbja lett.
6. Kína
A 2022-es olimpia házigazdája nem rendelkezik honosított játékossal, ám az ötkarikás játékok közeledtével változás várható a honosítási politikában.
További cikkek
- Az osztrákok elleni meccs után keretet hirdettek Ladányi Balázsék
- Harminckét játékos reménykedhet a bledi vb-szereplésben
- Ausztria ismét elviszi Bécsbe a kanadai válogatottat
- Megvan a 2025-ös női vb programja
- Magyarország a csehekkel rendezne A csoportos vb-t
- Van remény az A csoportos vb megrendezésére
- #Kisles S06E04 Ezt akartátok? Tessék...
- Magyarország hoki-vb-t rendezne? A szlovákok bejelentkeztek a 2029-es tornára
- Németország ellen kezdjük a herningi világbajnokságot