

Egysornyi honosított a Made in Italy-projektben
Hatrészes sorozatunkban megvizsgáljuk, melyik ország mennyi külföldi jégkorongozóval erősítette meg keretét. Ötödik rész.
A honosított játékosok definiálása nem egyszerű kérdés, hiszen Jesse Dudas vagy Ladislav Sikorcin hiába bír magyar felmenőkkel, honosított játékosnak minősül, írtuk a nemzetközi szövetség által sikertörténetként kezelt honosításról szóló sorozatunk első részében, amelyben a világbajnoki hatodosztályt néztük végig. A divízió 2/B és a divízió 2/A és a divízió 1/B után a divízió 1/A idei eseményeit pásztázzuk.
1. Szlovénia
Az A csoportba visszajutott délnyugati szomszédunk kiváló válogatottat hozott össze honosítások nélkül is. A játékosok zöme viszont fiatalon külföldre került, 12 olyan játékos található a 22 fős keretben, aki legalább egy évet töltött a szlovén utánpótláson kívül, a legtöbben Csehországba és Svédországba igazoltak ifivé válásuk körül.
2. Olaszország
A másik, elitbe visszajutott csapat próbálkozik a Made in Italy-projekttel, több-kevesebb sikerrel. Az ezüstérmes keretben 6 olyan játékos található, aki nem Olaszországban született. A 35 éves kanadai kapus, Frédéric Cloutier utólag került honosításra, ugyanis 2007 és 2011 között négy szezonon át a Ritten kapuját őrizte, de csak most kapott válogatott meghívót. A védelemben három honosított is jégre lépett, a Nagy-Britanniában született Thomas Larkin már az U18-as válogatottnak is tagja volt, Sean McMonagle két bolzanói szezon után most került honosításra, míg Michael Zanatta 2015-ben debütált vb-n. A csatársorban Giulio Scandella a 2006-os olimpia óta tagja a csapatnak, Daniel Tudin pedig hat ritteni szezon után 2012-ben lépett először jégre olasz mezben.
A lengyelek honosított játékosok nélkül szereztek sorozatban két bronzérmet a másodosztályban. A makulátlan állapot valószínűleg megszűnik a jövő évben, ugyanis Mike Danton és Mike Cichy jogosulttá váltak a vb-szerepléshez.
4. Ausztria
Az osztrákok nem neveztek honosított jégkorongozót Katowicében. Két játékosuk rendelkezik kanadai állampolgársággal, Layne Viveiros az édesapja, Emanuel Viveiros által rendelkezik észak-amerikai felmenőkkel, míg Brian Lebler hasonlóképpen apja, Edward Lebler révén kapott juharleveles útlevelet.
5. Dél-Korea
A 2018-as olimpia házigazdája egy sornyi észak-amerikaival utazott Lengyelországba. A kapuban Matt Dalton, a védelemben Eric Regan és Bryan Young, míg a csatároknál Brock Radunske, Michael Swift és Mike Testwuide viseli az ázsiaiak mezét több-kevesebb ideje. Közülük egyedül Swift hozta a honosítottaktól várható extra teljesítményt, 5 gólt lőtt, ellenben a másik 4 észak-amerikai mezőnyjátékos legfeljebb csak 1 pontig jutott.
6. Japán
A húsz éve nem látott mélységbe jutott szigetországiak hazai játékosokkal álltak fel, mint általában. Utoljára 2014-ben fordult meg náluk honosított jégkorongozó, Aaron Keller 2005-től kezdve 8 vb-n képviselte Japánt.