


Naggyá akar válni az NHL legkisebb kapusa
Jhonas Enrothtal, a Toronto Maple Leafs kapusával interjút készített a The Globe and Mail. Nyilatkoztak róla a társak és korábbi edzői is.
A megszólalók szerint nem szabad valakit csak a testméretei alapján megítélni. Ez pontosan illik abba a képbe, amelyet a Jégkorongblogon közöltünk Nathan Gerbe-ről. Azt már korábban jeleztem itt, hogy jönni fognak a szakcikkek a “kicsikről”, hiszen lassan mindenkinek feltűnik, hogy a mezőnyjátékosokat is ideértve a legfontosabb mutatókban az első tíz helyből 8-9-et szinte minden téren a 185 centi alattiak visznek el. Lásd: Patrick Kane, Sidney Crosby, Erik Karlsson, Jonathan Quick, Steve Stamkos, Drew Doughty, és sorolhatnánk.
A svéd Enroth 178 centi magas és 77 kiló. Torontói váltótársa, a dán Frederik Andersen 193 centi és 104 kiló. Enroth, aki a svédekkel 2013-ban világbajnok volt, és a torna legjobb kapusának választották, de van ifjúsági vb-aranya, junior vb-ezüstje és olimpiai ezüstje is, elmondta, hogy Andersennel gyakorlatilag egyforma játékra törekszenek, ám neki bizonyos helyzetekben máshol kell lennie, mint a dánnak.
“Nekem kicsit agresszívebbnek is kell lennem” – tette hozzá. Az utóbbi időszakban az NHL-ben “méretmegszállott” poszt volt a kapusoké, kifejezetten a nagyokat részesítették előnyben. A hátvédek között viszont vannak nagyon kicsik is, például a bostoni Troy Krug vagy a calgary-i Johnny Gaudreau. Az elmúlt két évtizedben a kapusok átlagmérete durván 7,5 centivel nőtt az NHL-ben, a kicsik – a 185 centinél alacsonyabbak – az alsóbb osztályokba vagy Európába vették az irányt.
Az elmúlt idényben nem volt 185 centinél alacsonyabb hálóőr, aki 38 mérkőzésnél többször kezdett volna – igaz, ha a 180 centis Jaroslav Halák nem sérül meg, akkor ez a kitétel nem lenne igaz. Amikor Enroth nem kapuscuccban van, hanem utcai ruházatban, akkor nem tűnik parányinak. Atlétikus, agilis, ugyanúgy, mint a Toronto egyik újonc kiscsatára, Mitch Marner. Ők ketten a legkisebbek a Leafsnél.
A kapuban viszont Enroth – ahogy a lap fogalmazott – veszélyeztetett faj, majdnem kihalt. Nem volt biztos, hogy ilyen kicsiket alkalmazni fognak a jövőben. A svéd kapus tudta, valami különlegeset kell felmutatnia, hogy felfigyeljenek rá. Garret Sparks, a Toronto ifjú kapusa közelről látta őt a nyár végi edzőtáborban, de előtte is sokat figyelte.
“Ő a legnyugodtabb kapus, akit valaha láttam. Természetesen nem a méretét használja a védésekhez. Neki a legtökéletesebb helyen kell lennie, mindig pontosan kell olvasnia, hova tart a lövés. Olyan plusz tulajdonságokkal rendelkezik, amelyeket a saját játékomba is szeretnék beépíteni – fogalmazott Sparks. – Megérteni, hova fog menni a korong, és milyen védést alkalmazzak.”
Ryan Miller, a Vancouver kapusa sokat játszott együtt Enrothtal Buffalóban. Szerinte Jhonas nagyszerű a posztján. “Az előrelátási képessége, az anticipációja, a versenyzési akarata nagyon erős. Pontokat fog hozni a Leafsnek” – mondta Miller. Enroth Stockholmban nőtt fel, van két fiútestvére, ők is jégkorongoznak. Egyedül ő kapus a családban. Tizenkét éves korában került Thomas Magnussonhoz, aki azóta az egyik legismertebb és legelismertebb kapusedző lett.
Olyan jól ment neki a hazájában, hogy 18 éves korában draftolta a Sabres. Érdekes módon azóta kell küzdenie azzal, hogy kicsi. Ez pluszerőket ébresztett benne, kihívóan kellett viselkednie. ”Be akartam bizonyítani, hogy képes vagyok a legmagasabb szinten játszani” – mondta. Amit Enroth tanult Magnussontól kiskorában, az a térbeli tudatosság – azaz mi az optimális hely a védéshez a számára –, és megérteni a korong fizikáját. Ezek lehetnek számára az ütőlapok. Így elérkeztünk ahhoz, hogy a kapusnak milyen sokat kell agyalnia a meccseken, edzéseken. Ezeknek a képesességeknek a birtokában tud Enroth megtapadni az NHL-ben. A trendek nem hatnak rá.
A svéd hosszú időket tölt videoelemzéssel, így nézi meg, alakítja ki, hogy mi a legjobb hely a kapu előtt. Aztán a jégen ezt alkalmazni is tudja, és szinte minden pillanatban tisztában van vele, hol helyezkedik, és mennyit takar a kapuból. Thomas Magnusson szerint legnagyobb erénye, hogy tényleg tudja olvasni a játékot. A kapuelőtéri játék mesterének számít.
Mike Valley, a Dallas Stars egyik kapusedzője – Jhonas a 14/15-ös idény egy kis részét a texasi alakulatnál töltötte – szintén elismerően szólt róla. “Ő mindig tanul, hogy tudja, számára mi a jobb. Vannak nagy méretű kapusok, mégis sok lyukat hagyhatnak, ám Enroth a kapu előterében végzett mozgásával betölti a réseket. Úgy gondolom, hihetetlenül tehetséges. Mentálisan is nagyon erős. Megvan a képessége, hogy meccseket nyerjen” – jegyezte meg Valley.
Azt is kiemelte, hogy Enroth hihetetlenül türelmes. Állva várja a lövéseket. Sok esetben más kapus olyankor már letérdel, és felkínálja a felső sarkokat. “Mintha jég csörgedezne az ereiben, olyan nyugodt. Kivár. Remélem, hogy az ő ügyességéből sokat tudok átadni a nagyobb kapusoknak” – mondta Valley.
Sparks azt emelte még ki, hogy számára egyetlen jó válasz létezik egy kapustól, mégpedig az, hogy kivédte a lövést. “Mindig van egy pont, ahol lenned kell. Mindig van egy védési mód, amit alkalmazod kell. Enroth mindig a legjobb válaszokat tudja adni” – így Sparks.
Enroth számára nagyon idegőrlő volt a nyár, mert csak lassan tudott csapatot találni azután, hogy távozott Los Angelesből. Végül a Torontónál kötött ki. “Túl kicsi” – jöttek a szokásos indokok, miért nem kellett ide vagy oda. A türelemről még annyit, hogy Enroth rendelkezik a legjobb szétlövéses védési hatékonysággal azok között az aktív kapusok között, akik legalább ötven rávezetéssel néztek farkasszemet NHL-pályafutásuk során. Tizenhat meccsen védett eddig, amikor shootout döntött, 11-szer nyert az aktuális csapata, és csak 5-ször kapott ki. A rávezetések 75,7 százalékát védte ki, ez is a legjobb a maga nemében.
A 28 éves svéd tudja, hogy minimális az esélye, hogy bármelyik NHL-es csapatban első számú kapus legyen – a svéd válogatottban már volt ilyen pozícióban –, de a jövőt illetően reméli, hogy a kisebb méretű kapusfelszerelések segítenek majd a kisebb kapusoknak visszajönni. A nagyok nem tudják majd magukat “felfújni” a cucc által. Ezenkívül bízik benne, hogy megszakad az a trend, hogy a klubvezetők már a 18 éves, 188 centis kapusokat keresik a draftnál, és erre éppen az ő példája lehet jó. ”Szeretem magam harcosként látni. Senki nem akar veszíteni. Mindannyian szeretnénk nevet szerezni, előre jutni a karrierünkben, sikeresek lenni a csapatunkban” – mondta
A ligában a mostani szezonban eddig szóhoz jutott 63 kapus közül heten – Enroth mellett az anaheimi Jonathan Bernier, a bostoni Anton Hudobin, az islanderses Jaroslav Halák, a rangerses Antti Raanta, a San Jose-i Aaron Dell, a nashville-i Juuse Saros – vannak 183 centi alatt.
További cikkek
- Történelmi sikert ért el a Seattle
- Hosszú sorozatot zárt le az Islanders
- Anders Sorensen a Chicago új edzője
- Igor Sesztyorkin lett a valaha volt legjobb fizetett kapus
- 10 év alatt a harmadik kapitányát cserélte el a Rangers
- 1300. mérkőzését játszotta Sidney Crosby
- A Tampa nyolc góllal szórta meg a San Josét
- Kihirdették a 4 Nemzet Tornájára a kereteket
- Győzelemmel ünneplte 700. mérkőzését Bruce Cassidy