


Rutinos finn válogatott játszik Budapesten
Kukkonen, Salmela, Pyörala vagy Pihlström az európai hoki krémjéhez tartozik.
Mint arról írtunk, Finnország 5 világbajnokkal a keretében lép jégre Magyarországon. A vb-arany mellett még további eredményekkel is büszkélkedhetnek a finnek, ráadásul többségük remek szezont tudhat a háta mögött. A 24 fős keretben 15 olyan játékos található, akik legalább 27 évesek.
Ahogyan az ismert, nagyon erős a finn kapusiskola, ellenünk is három kiváló hálóőr vár majd bevetésre. Harri Sateri idén a rájátszásba vezette a korábban oda sosem jutó Vityazt, viszont a Euro Hockey Tourban nem megy neki, az idei kiírásban három meccsen kapott lehetőséget, csak 88%-os védési hatékonysággal teljesített. Juha Metsola úgy teljesített 93,3%-kal és 1,87-es kapott gólátlaggal az Amurban, hogy nem jutottak be a playoffba, a 28 éves kapusnak már évek óta érik a vb-szereplés. A kapustrió legfiatalabb tagja, Joni Ortio még csak 25 éves, de 2013 és 2016 között 37 NHL-meccsen már jégre lépett, az idei szezont a svéd Skellefteában töltötte, az alapszakaszban 91,9%-ot, míg a playoffban 93,3%-ot hozott.
A védelemben két kivételtől eltekintve mindenki rendelkezik KHL-rutinnal. Tommi Kivistö tagja volt az elmúlt évben vb-ezüstérmes együttesben, idén viszont 57 Avtomobiliszt-meccsen csak 5 pontot gyűjtött, ráadásul -20-as plusz/mínusz mutatóval zárt. Lasse Kukkonen, a Karpat Oulu 35 éves hőse 2013 óta játszik újra szülővárosa csapatában, ahol azóta csapatkapitány, ráadásul világversenyeken is többször volt már a válogatott C betűse, a vb-siker során A betűt viselt a mezén, valamint 2006 óta mindegyik olimpián jégre lépett. Klubszinten 173 NHL-meccs és temérdek finn egyéni díj fűződik a nevéhez. Topi Jaakola 2012 óta a KHL-ben jégkorongozik, a Jokerit csatlakozása, azaz 2014 óta a finn együttest erősíti, 2014-ben Gagarin Kupa-döntőt játszhatott a Lev Prahával. A 2011-es vb-aranyhoz 1, a 2016-os vb-ezüsthöz 2 gólpasszal járult hozzá. Anssi Salmela 2008 és 2011 között a tengerentúlon jégkorongozott, a vb-győzelem után visszatért Európába, 2012-ben KHL-döntőt vívott az Avangarddal. Az idei szezont a Kunlunban kezdte, viszont novemberben Galló Vilmos klubjához, a Linköpinghez igazolt.
Fotó: Mudra László (MJSZ/jkb.hu)
Jesse Virtanen 25 évesen a keret legfiatalabb hátvédje, eleddig csakis szülővárosa klubjában, a Lukkóban jégkorongozott, ahol remek szezont produkált, hátvéd létére 58 meccsen 9+30 pontot gyűjtött. Joonas Jarvinen a kínai KHL-csapat, a Kunlun bekkje, eddig egyetlen vb-n kapott lehetőséget, még 2012-ben. Ville Lajunen, akárcsak Jaakola, a Jokerit orosz ligás szereplése óta a helsinki együttesben játszik, még 2014-ben gyűjtött egy vb-ezüstérmet. Miika Koivisto az idén robbant be a köztudatba, korábban sem utánpótlás, sem felnőtt válogatott szereplése nem volt, idén 6 EHT-meccsen 3 gólpasszt adott, klubszinten pedig a Liiga-újonc Jukurit egyik vezérévé vált 56 meccsen szerzett 37 pontjával.
A finn csatárok között szintén találunk nagy neveket. Olli Palola a svéd Vaxjőben remekelt, 58 mérkőzésen 22 gólt lőtt és 30 asszisztot osztott ki, 2014-ben pedig 4 góllal segítette vb-ezüsthöz Finnországot. Mika Pyörala 2013 óta a Karpat egyik vezére, idén közel pont per meccs átlagon teljesített, 62 meccsen 56 pontot szorgoskodott össze, ezen kívül a vb-éremkollekciója teljes, 6 világbajnokságon segítette hazáját. Antti Pihlström 2011 óta főleg a KHL-ben játszott, az elmúlt évben a CSZKA-val döntőt vívhatott. Mindhárom vb-éremből van neki 1-1, a 2014-es olimpiáról pedig bronzéremmel tért haza. Teemu Hartikainen 2010 és 2013 között a tengerentúlon játszott, ám főleg csak az AHL-ben számítottak rá, ezért visszatért Európába a Szalavat Julajevhez, ahol alapemberré vált, legrosszabb szezonjában is 30 pontig jutott. A 24 éves Miro Aaltonen számára annyira jól sikerült az idei szezon a Vityazban, hogy az 59 alapszakasz-meccsen termelt 44 pontjára felfigyelt a Toronto és szerződést kötött vele. Aaltonennek már évek óta jól megy a játék, 2012 óta hozza a meccsenkénti fél pontos átlagot.
Marko Anttila idén igazolt a Jokerithez, ahol 60 meccsen 17 pontig jutott. Julius Junttila egészen 2016-ig szülővárosában, a Karpatben játszott, ám nyáron a Luleához került, 37 meccsen 11 pontot gyűjtött. A 21 éves Niko Ojamaki a keret legfiatalabb tagja, az Assat csatárára a közel fél pont per meccs átlaga miatt figyelt fel Marjamaki kapitány. Joonas Kemppainen 2015-ig otthon játszott, majd egy évnyi tengerentúli kaland után ? ahol 44 Boston-meccsen 5 pontot szerzett ? a Szibirhez került, 60 találkozón 23 pontig jutott. Pekka Jormakka 2015 óta a Jokerit csatára, idén 43 alapszakasz-meccsen 13-13 gól és gólpassz fűződött a nevéhez. Antti Erkinjuntti egy évtizede stabil Liiga-játékos, a jelenlegi volt a legjobb szezonja, 46 meccsen 41 pontig jutott. Tomi Sallinen 2014-ben és 2016-ban is vb-döntőt vívhatott, ezen kívül kétszer gyűjtött be finn bajnoki ezüstérmet a Bluesszal. Tommi Huhtala a Jokeritben játszik, idén 50 meccsen 25 pont jött neki össze.
Pénteken 19 órakor velük játszunk a Tüskecsarnokban:
További cikkek
- A tavaly bronzérmes dánok ellen kezdünk az U20-as vébén
- Az osztrákok elleni meccs után keretet hirdettek Ladányi Balázsék
- Dániában lesz az olimpiai selejtező főpróbája
- Norvégiába utaznak az U18-asok
- Németh Zalán: Az éremszerzés idén nagy bravúr lenne
- Olaszország ellen duplázik a férfiválogatott
- Harminckét játékos reménykedhet a bledi vb-szereplésben
- A bohócozástól a C-betűs mezig
- Itthon az előszobában is mindig gólt akart ütni