


Hárompontos rendszer az NHL-ben?
A TSN körkérdést intézett a szurkolókhoz a szabályváltoztatásokról. Ugyanezt tesszük mi is.
Az NHL igazgatótanácsa hagyományosan évente kétszer ülésezik. Itt döntenek a liga legfontosabb és legmeghatározóbb kérdéseiről, úgy mint egy-egy franchise felvételéről és/vagy költözéséről, az NHL-játékosok olimpia részvételéről, a bérkeret emeléséről és csökkentéséről, vagy éppen a mezekre és a sisakokra elhelyezett reklámokról. A tanács alá tartozik természetesen a szabályváltoztatás is, amelyeket minden esetben jóvá kell hagynia a küldötteknek. Amikor egy-egy új módosítás napirendre kerül, akkor a folyamat kétféle módon történhet. Vannak egyszerűbb és könnyen bevezethető szabályok, amelyek azonnal életbe léphetnek és vannak olyanok, amelyek drasztikus változást hozhatnak a játékban, ezért tesztelik őket alsóbb ligákban. (Ilyen volt például a hybrid icing). A TSN most eljátszott a gondolattal és a szabályváltozás kapcsán a szurkolókat kérdezte arról, hogy ha lehetőségük lenne rá, akkor milyen módosításokat nyújtanának be az igazgatótanács felé. Ebből válogattuk ki a legérdekesebbeket, a végén pedig ugyanúgy feltesszük a kérdést Tisztelt Olvasóinknak, hogy Önök milyen módosítást javasolnának.
Hárompontos rendszer
Talán ez az egyik olyan szabálymódosítás, ami a legrégebben foglalkoztatja a szurkolókat. Európában már több helyen bevezetésre került, ráadásul több más sportágban is bizonyítást nyert, hogy igazságosabb ez a rendszer, mint a jelenlegi kétpontos. Az új verzió szerint a rendes játékidőben szerzett győzelem 3 pontot érne, a hosszabbításban és a szétlövésekben szerzett siker pedig kettőt. Ebben az esetben a vesztes is egy ponttal gazdagodna, az alap játékidőben elszenvedett vereségért pedig nem járna pont.
A játék késleltetése
Az NHL szabályzatában jelenleg kétperces kisbüntetés jár azért, hogy ha a védekező harmadból kiemelt korong a plexi felett távozik. Ezt a büntetést a szurkolók többsége eltörölné és az NCAA-re hivatkozik, ahol ezt a mozdulatot nem szankcionálják.
Tilos felszabadítás
Az a védekező csapat, amely három egymást követő alkalommal tilos felszabadítást követel el, miközben nem tud kijönni a harmadából és nem tud cserélni, az kapjon egy kétperces kisbüntetést a játék késleltetéséért.
Visszajátszás les esetén
Az NHL-ben rengeteg gólt érvénytelenítenek les címén, még akkor is, ha a lest követően hosszú-hosszú ideig folyik a játék a támadóharmadban. Ilyenkor ha gól születik, a találatot törlik és az órát sem nem tekerik vissza. A szurkolók magát a les visszanézésének a lehetőségét is eltörölnék vagy úgy módosítanák, hogy ha a les és a gól között több mint 10 másodperc eltelik, akkor már ne legyen lehetőség a videózásra.
Emberelőny
Abban az esetben, hogy ha egy emberelőny áthúzódik a következő harmadra, akkor a következő játékrész ne a pálya közepén kezdődjön korongejtéssel, hanem a büntetéssel sújtott csapat zónájában.
Emberhátrány
Amennyiben az emberhátrányban lévő csapat gólt szerez, akkor ugyanúgy legyen vége a büntetésnek, mint amikor az előnyben lévő csapat eredményes. 2+2 perces büntetés esetében ez a szabály csak az egyik büntetésre vonatkozna, 5 perces büntetés esetén viszont ez a szabálymódosítás nem élne.
Szétlövés
Az alapszakaszban a büntetőlövések végleges eltörlése, és a csapatok inkább játszanak addig 3 a 3 ellen, amíg gól nem születik.
Játékvezetők
A mérkőzések után a játékvezetőknek is kötelező legyen a sajtótájékoztatón jelen lenni és interjút adni.
Most pedig kommentekben várjuk az Önök ötleteit.
További cikkek
- Történelmi sikert ért el a Seattle
- Kár, hogy nem tudtuk a három pontot megtartani
- Hydro Fehérvár AV19–Asiago 4-3
- Hadobás Zétény gólpasszt jegyzett
- Hosszú sorozatot zárt le az Islanders
- Az Asiago ellen nőhet négymeccsesre a fehérvári diadalszéria
- Anders Sorensen a Chicago új edzője
- Igor Sesztyorkin lett a valaha volt legjobb fizetett kapus
- A Galati kiütötte a Gyergyót
Hozzászólások (4)
Te mit gondolsz?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Van valahol olyan szimuláció, hogy az elmúlt szezonokban hogyan alakult volna a tabella 3 pontos rendszer esetén? Az NHL szuperereje, hogy az utolsó utáni pillanatig nyitott a rájátszást elérő csapatok kiléte, kiváncsi vagyok, hogy a 3 pontos rendszer ezt miként befolyásolná (most eltekintek attól, hogy a 3 pontos rendszer a csapatok stratégiáját változtathatja, ami a célja).
- A 3 pontos rendszer valamelyest igazságosabb mint a 2 pontos. A Volán ezt meg is tapasztalhatta, többször volt gyanús, hogy az osztrák csapatok egymás között így nem 2, hanem 3 pontot oszthattak szét. Persze nem azt mondom, hogy ezt csalással tették, de könnyebb volt belenyugodni a rendes játékidő végén a döntetlenbe. Egyébként úgy tudom, hogy ezt már modellezték más sportágaknál is, és nem sokban változott volna a sorrend, inkább csak szemantikai különbséget jelent.
- A kilőtt korongot pedig továbbra is valamilyen módon szankcionálni kellene, mert ellenkező esetben könnyebben céloznának magasabbra. Egyébként is olyan magas már a palánk, hogy aki profi hokisként ezt nem tudja eltalálni, akkor meg is érdemli a büntetést.
- Tilos felszabadítás. Ha háromszor kilövik tilosra, az szerintem elég büntetés, mert akkor már a fülükön veszik úgyis a levegőt. Inkább azt kellene szankcionálni, ha nem a lehető leggyorsabban folytatódik bedobással a meccs, mert a vétkes csapat különböző rafináltsággal húzza az időt, plusz másodperceket nyerve a pihenésre.
- Les. Vagy legyen lehetőség vagy ne legyen. Ez a 10 másodperces szabály hülyeség. Egyébként ezt is ki lehet játszani, abban az esetben, ha a véleményes gólt szerző csapatnál van a korong, azt azonnal játékon kívül helyezi, pl. tilost üt.
- Emberelőny. OK.
- Emberhátrány. Ne bonyolítsuk túl, de az lehet releváns, ha bármelyik csapat gólt szerez, akkor járjon le.
- Szétlövés. A 3 a 3 elleni játék, pláne egy meccs végén, fizikailag nagyon megerőltető. Ugyan nagyon látványos, de egy hosszabb időre nem tenném ki ennek a játékosokat.
- Játékvezetők. OK. Vállalja csak, a döntéseit.
- A régi kétvonalas les mintájára lehetne szerintem háromvonalas, sőt, négyvonalas les is. A lényege, hogy senki ne passzolhasson senkinek semmilyen zónán túl, vagy belül, még véletlen se.
- Ha valamelyik csapat 3 emberrel maradt, és rájuk fújnak egy újabb büntetést, akkor az ellenfél behozhat egy hatodik mezőnyjátékost is.
- Rúgni is lehessen már végre azt a rohadt gólt. A hoki lényege amúgyis az, hogy közvetve (eszköz használatának közbeiktatásával) lehet csak birtokolni a korongot, megfogni tilos. Lábbal rugdalni is épp eléggé "közvetett".
- A kapu felső vasa fölé emelt bot ne legyen már "magas", pláne akkor, ha senkit nem veszélyeztet. Baromi nehéz megcsinálni, erre az összes ilyen beleérős találatot elveszik.
- A kapus hagy korizhasson már át a felezővonalon.
Legyen tiszta újra a tilos. Átmegy a vonalon, fújják le. Utálom ezt a gumiszabályt, hogy a bíró dönti el, hogy ki ér oda előbb és folytatódhat-e a játék. Teljesen ellentmondásos szitukat látni ezzel