Rawlyk Brasso

Minőségi keret repítheti az élmezőnybe a Coronát

   

Egy gyatra év után ismét éremesélyes társasággal MOL ligázik a Brassó.

A magyar bázisú bajnokság korábbban meghatározó ? döntőig is jutottak előzőleg ? csapatából sikerült egy nyár alatt egy vitatható döntéssel pofozógépet csinálni 2015 nyarán. A légiósokat elengedték, a dupla terhelésnek csak hazai játékosokkal, köztük az ifiből hozott vagy onnan éppcsak kiöregedett hokisokkal akartak megfelelni, azzal a jelszóval, hogy mostantól a saját nevelésű fiatalokra figyelnek. Ennek nyomán szinte teljesen kiürült a szép brassói csarnok, a hosszú évek alatt kialakult lelkes szurkolótábor nem akarta látni, ahogyan atomjaira hullik kedvenc csapata.

Egy év alatt nagyot fordult a világ. Az akkori klubelnök, Emilian Cernica most a jégkorongszakosztály első embereként ténykedik, és mindannyian örülhetünk annak, hogy közben megváltoztak az elképzelései. Így a legfontosabb feladata az volt ezen a nyáron, hogy próbálja meg visszaállítani a szakosztály renoméját, ütőképes csapatot kialakítva csalogassa vissza a közönséget a lelátókra.

A koncepcióváltásnak az egy éve még fejleszteni kívánt fiatalok estek áldozatául. Nem nevezték őket a MOL Ligába, senki sem maradt közülük az idei keretben. Hogy fog-e játszani valaki is közülük legalább a román bajnokságban, azt nem tudhatjuk. Az ifi és junior játékosok mellett nincs már a csapattal a Csíkszeredába igazolt János Imre, a KMH-ba távozott Balla Norbert, valamint Sprencz István és a visszavonult Jevgenyij Piszarenko. A csatár Márton Hunor Galacra ment, Virág Csanád pedig alighanem visszavonult.

BRAHSC

Az érkezők oldalán sokkal több játékos található. A legfontosabb, hogy egy év elteltével újra vannak légiósai a Brassónak. Érkezésükkor még hatan voltak, mára négyen maradtak. A különbség titka a honosításban keresendő. Patrik Polc és Jevgenyij Jemeljanyenko ugyanis várhatóan már román útlevéllel fog részt venni a MOL Liga 2016/17-es idényében. Ez egyben azt is jelenti, hogy mivel az állampolgári esküjükre csak egy bizonyos várakozási idő letelte után kerülhet sor, és ez feltétele az okmányok kiadásának, így ők, illetve az ugyancsak eskütételre váró Zabludovszkij az első túrán még nem vesznek részt. Ez három mérkőzésen némi nehézséget okozhat, viszont így két légiós hely még szabad Brassóban.

A keret:

edzők:
Martin Lacroix (CAN, vezetőedző), Bordeaux (FRA-1.)
Keresztes Ottó

Két régi ismerős és játékostárs alkotja a Brassó edzői stábját. Martin Lacroix és Keresztes Ottó Németországból ismerik egymást, most közel két évtized után hozta őket össze egy csapatba a sors. Eddigi megnyilatkozásaik alapján úgy tűnik, jó viszonyban voltak akkor, és ez pozitív kihatással lehet mostani együttműködésükre is. A kanadai vezetőedző játékosként az AHL-ig jutott, majd a francia élvonalban fejezte be pályafutását. Ott is kezdett edzősködni, először segítőként, később előlépett vezetőedzőnek. Legutóbb a Bordeaux-t vezette a Ligue Magnusba és tartotta bent. Segítője, Keresztes Ottó az elmúlt évben a helyzet foglya volt, nem kapott olyan játékoskeretet ? és a 90 mérkőzéses szezon olyan körülményeket sem biztosított számára ?, hogy megmutathatta volna, milyen alkotó munkára képes.

kapusok:
Béres Szilárd
Patrik Polc, HC Detva (SVK-2.)
Tőke Zoltán

Hét szezont húzott le az OB I-ben és a MOL Ligában a szlovákiai születésű Patrik Polc. Két HC-s évét egy szlovákiai kitérő után sorozatban 5 brassói követte. Tavaly az ismert okok miatt nem kapott szerződést, végül Gyetván, a szlovák másodosztályban kötött ki. Cernica hívására most hatodik szezonjára is visszatért. Korábban szó volt már róla, hogy honosítanák, de valamin mindig megbukott az ügy. De most a célegyenesbe fordult a procedúra. Egyértelműen az első számú kapus lesz Brassóban, eddigi MOL ligás és OBI-es szereplésein sosem került 91% alá a hatékonysága. Valószínűleg Tőke Zoltán lesz az első számú tartaléka, de elképzelhető, hogy felváltva kapnak szerepet Polc mögött Béres Szilárddal. Egyiküknek sem lesz egyszerű dolga, ha Polccal akar versenyezni, de szép kihívás bevédeni magukat a csapatba. Ehhez az első lépést a Brassó nyitó túráján tehetik meg, amelyen Polc még nem fog játszani.

hátvédek:
Bors Huba, Csíkszereda (MOL)
Csíki Zoltán, Debrecen (MOL)
Richard Filip (SVK), SHK37 Piestany (SVK-1.)
Imecs Attila
Jevgenyij Jemeljanyenko, Steaua Rangers (ROM)
Mátyás Zsolt
Nagy Csaba
Nagy István, Dunarea Galati (ROM)
Rory Rawlyk (CAN), Orlando Solar Bears (ECHL)

Az előző idény legnagyobb problémája az volt Brassóban, hogy gyakorlatilag nem volt elegendő játékos a védelemben. Az amúgy is rutintalan csapat így szükségmegoldásokkal operált, csatárok játszottak vissza rendszeresen. A klub vezetői felismerték a probléma fontosságát, nem kevesebb, mint 6 stabilnak mondható védőt igazoltak, hármat közülük ráadásul a vetélytársaktól hoztak el. Visszahoztak két korábbi brassói közönségkedvencet, a remek képességekkel megáldott, ám nagy bajkeverő Rory Rawlykot és a megbízható és stabil Richard Filipet. A további igazolások is nagy erősítést jelentenek. A Galacról igazolt Nagy István az egyik legjobb romániai védő, Csíki Zoltán Debrecenben robbant be a MOL Ligába, már első éves felnőttként első soros bekk volt, mostanra még egy év rutinja is benne van. Bors Huba Szeredában számított alapembernek, az állampolgári esküre váró Jemeljanyenko pedig a Steaua hátsó alakzatainak vezére volt. A hírmondónak maradt Nagy Csaba válogatott szintű hokis, a fiatal Mátyás Zsolt is a jók közé fejklődött tavalyra, Imecs pedig szükség esetén csatárként és védőként is helyt tud állni. Az egy évvel ezelőtti krónikus védőhiány után tehát most 9 olyan játékos is rendelkezésre áll a poszton, akik bármikor bárhol bevethetők. Mivel egy-egy meccsen hat-hét védő is elegendő, így a román bajnokik pluszterhelése miatt szükséges rotáció is kellemesen megoldható velük. A Brassó ráadásul nem is függ a légiósaitól ezen a poszton, tisztán hazai anyagból is masszív párokat tud kiállítani.

Rawlyk Brasso

csatárok:
Balázs Zsombor
Bíró Ottó
Bíró Mátyás
Bíró Gergő
Fodor Csanád
Roberto Gliga, Caen (FRA-2.)
Tomás Klempa (SVK), MAC (MOL)
Ian McDonald (CAN), MAC (MOL)
Mihály Árpád
Molnár Zsolt
Péter Zsolt
Petres Tivadar
Tranca Dániel
Zsók Levente
Gyenyisz Zabludovszkij, Steaua Rangers (ROM)

Kevesebb változás történt a csatársorban. Négy új játékos érkezett, miközben a meghatározó egyéniségek közül mindenkit sikerült megtartani. Itt is tetten érhető az a már-már hagyományosnak nevezhető brassói szokás, hogy nem próbálnak meg ismeretlen játékosokat igazolni, hanem a ligán belül csapnak le olyanokra, akiket már sokszor láthattak játszani, szem előtt vannak, és korábbi klubjukban bizonyították, hogy képesek húzóemberek lenni. A kétségtelenül legnagyobb fogás az előző évi ezüstérmes MAC Budapest csatárduójának, Ian McDonaldnak és Tomás Klempának a leigazolása. McDonald az előző idény pontkirálya, Klempa harmadik volt a kanadai tabellán, ketten együtt 169 alapszakasz- és 18 playoffpontot lapátoltak össze, 50+4 gólt lőttek, ez több, mint a fele annak, amit a teljes Brassó összekapart az egész bajnokság során.

Mihaly Arpad BRA 2014_15

Ráadásul leigazolásukkal nemcsak két gól- és ponterős csatárt, hanem jól működő játékkapcsolatot is vettek, hiszen a kanadai és a szlovák egy sorban játszott Majoross Gergely keze alatt, tehát jól ismerik egymás minden gondolatát, bizonyítottan képesek együtt játszani. Egy jó harmadik játékossal kiegészülve a liga egyik legerősebb támadótriója lehet a Brassóé. Márpedig jó harmadik csatár is akad melléjük, akár a tavaly teljesen magára maradt Mihály Árpád, de Molnár, Petres, Tranca, a Franciaországból visszatért Gliga vagy Zsók is alkalmas erre a szerepre. Klempáék érkezése leveheti a terhet a tapasztalt hazai csatárokról, így ők a tavalyi kudarcok után ezúttal ismét megmutathatják, hogy többre képesek, mint amit legutóbb nyújtottak. Nem kétséges, minimum három, de akár négy jó képességű csatársor is kijöhet ebből a játékosanyagból, ráadásul több a bevethető támadó, mint ahányat nevezni tudnak egy-egy meccsre, így ebben a csapatrészben is tudják rotálni a játékosokat az edzők.

Nem kétséges, hogy a három romániai csapat közül a Brassónak van a legerősebb játékoskerete. Határozottan jót tett a csapatnak a koncepcióváltás, három távozó alapjátékos helyére igazoltak 11-et, gyakorlatilag kétsornyi minőségi játékossal bővült a keret. Nyilvánvaló, hogy a 2016/17-es Brassó egészen más kalibert képvisel, mint az egy évvel korábbi. A honosítások miatt még két légióshely is kiadó maradt, belegondolni is rossz az ellenfelek szurkolóinak abba, mi lesz, ha rászakad a pénzeszsák a klubra, és hoznak még két nívós vendégmunkást. Ettől a csapattól elvárás a legjobb 4-be jutás, illetve az elődöntő. Nagyon keményen kell majd dolgoznia annak, aki pontokat szeretne elvenni a brassóiaktól.

brasso_bronz

A Brassó felkészülési mérkőzései:

augusztus 25., Progym?Brassó (Gyergyószentmiklós) 1-6
augusztus 26., Brassó?Progym (Brassó) 3-2
szeptember 2., Dunarea Galati?Brassó (Galac) 1-5
szeptember 3., Dunarea Galati?Brassó (Galac) 3-4

Cimkék: ,

Nem lehet hozzászólni.

Eseménynaptár
december 1., vasárnap
EL 17:30 FHADAB 2-1VÉGE
EL 18:00 MISUTE 3-2 HVÉGE
december 3., kedd
MK 18:00 UTEETO 10-4VÉGE
MK 18:30 DEBMIS 3-1VÉGE
december 4., szerda
MK 18:55 B21FHA 1-5VÉGE
ICEHL 19:15 AVSOLL 2-1VÉGE
december 6., péntek
EL 17:30 SCCBRA 0-2VÉGE
EL 18:30 DABFTC 4-5 HVÉGE
EL 18:30 FHADEB 3-5VÉGE
EL 18:30 MISBJA 0-4VÉGE
ICEHL 18:30 G99AVS 2-6VÉGE
AL 21:00 WRMSPC 11-4VÉGE
december 7., szombat
AL 17:00 FTCZEG 10-6VÉGE
AL 18:30 OHAVAS 7-9VÉGE
AL 19:00 SZGLHL 2-6VÉGE
december 8., vasárnap
EL 16:30 BRAGYE 2-10VÉGE
ICEHL 17:30 AVSASI 4-3 HVÉGE
EL 18:30 DEBMIS 4-3VÉGE
december 9., hétfő
VB20 16:00 DENHUN INFO
december 10., kedd
VB20 12:30 FRAHUN